Vefatının 14. yıl dönümü dolayısıyla Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğ tarafından "Vefatunun 14. Yıl Dünümünde Bilge Aliya İzzetbegoviç" konulu konferans düzenlendi.
        Konferansta konuşmacı olarak Yıldırım Beyazı Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım ARICAN yer aldı. Konferansa Kaymakamımız Fuat GÜREL, Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurulu Üyesi Mehmet ALTUNTAŞ, Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer YILDIRIM, Şube Müdürü Şerifhanım Usta ile okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
         Aliya İzzet Begoviç konulu sinevizyon gösterisi sonrasında ise Prof. Dr. Musa Kazım ARICAN'ın "Vefatının 14. Yıldönümünde Bile Aliya İzzet Begoviç" konulu konferansa geçildi.
        "Aliya İzzetbegoviç'in lider olmanın, önemli bir devlet adamı olmanın ötesinde İslam'ı Kur'an-ı Kerim'i doğru anlama çabasında olan çok iyi bir Müslüman, çok okuyan ve okudukarını hayata geçirmek, aksiyona, mücadeleye dönüştürmek hatta bu uğurda hapiste yatmayı göze alan bir insan olduğunu vurgulayan ARICAN; Aliya İzzetbegoviç "Bosna'nın lideri olmadan, siyasi bir aktör olmadan önce iyi bir mütefekkir, iyi bir düşünür olmuştur. Hukuk eğitiminin yanı sıra batı felsefesini, İslam düşüncesini iyi okumuş, özümsemiş bir insandır. Son zamanlarda Aliya için çok konuşulan bir tabir var: Bilge Kral. Aliya İzzetbegoviç kral değildir. Aliya İzzetbegoviç'in kendisi de buna itiraz eder. Aliya'ya söyleyeceğimiz en güzel tabir: "Bilge Lider", "Bilge Önder", "Bilge Öncü"dür. diye konuştu.
        "Tüm mücadelesini yaşanabilir bir İslam anlayışı için verdi."
        ARICAN, Aliya'nın tüm mücadelesinin yaşanabilir bir İslam anlayışı için vberdiğini dile getirerek Ortadoğu'da yapılan mücadele Müslümanların bitmek tükenmek bilmeyen yönünü ortaya koyduğunu, İslam'ın ilerlemesini sakin ve teslimiyetçi kimseler değil cesur ve isyankar ruhlu kimselerin gerçekleştirildiğine dikkat çektiği konuşmasında, bunun en güzelini 15 Temmuz'da millet olarak gösterdiğimizi ifade etti.
      "Ben olsam Müslüman Doğudaki tüm mekteplere "eleştirel düşünme" dersleri koyardım. Batı'nın aksine Doğu acımasız mekteplerden geçmemiştir ve birçom zaafın kaynağı budur." sözlerine atıfta bulunarak eleştirel düşünce açısından Aliya İzzetbegoviç'i değerlendirdi.
        Gençlere seslenerek Cengiz Aytmatov'un 'Müslüman mankurtlaşamaz! ifadelerini şiar edinmelerini, eleştirel düşünmeyi hayatlarının merkezine yerleştirelerini, ölçü olarak Kur'an-ı Kerim ve Hz. Muhammed'in hayatını örnek almalarını isteyerek sözlerini tamamlayan ARICAN'a Kaymakamımız Fuat GÜREL günün anısına plaket ve çiçek takdiminde bulundu.