Etimesgut ve Sincan’da Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni
 
        Ankara Valiliği tarafından Etimesgut ve Sincan ilçeleri için düzenlenen “Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni”, 18 Ocak Perşembe günü saat 17.00’de Korkut Ata Kültür Merkezi’nde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın katılımıyla gerçekleştirildi.
 
        Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gazilere ve şehit ailelerine teslim edilmek üzere Ankara Valiliğine gönderilen Devlet Övünç Madalyaları ve Beratlarının tevcihi töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftü Vekili Ali Gülden şehitler için dua etti. 
 
        Törene Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Ankara Valisi Ercan Topaca, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Dr. Aysel Kandemir’in yanı sıra, Vali Yardımcıları Süleyman Hürrem Aksoy, Kemal Karadağ ve Metin Aslanbaş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mehmet Artar, Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel, Sincan Kaymakamı Abdullah Küçük, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, İl ve İlçe müdürleri, şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlar katıldı. 
 
        Törende konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya vatanı, milleti ve kutsal değerleri uğruna gözünü kırpmadan canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle yâd ederek “Şehitlerimizin kıymetli evlatları, çok değerli eşleri, anneleri, babaları, çok değerli gazilerimiz, gazilerimizin kıymetli yakınları, değerli misafirler, hepinizi sevgiyle, saygıyla, muhabbetle selamlıyorum. Bugün şehit yakınlarımıza ve gazilerimize vereceğimiz Devlet Övünç Madalyası’nın tevcih töreni için sizlerle bir aradayız. Bugün sizlerle bu onurlu madalyaların teslim töreninde bir arada olmaktan ben de büyük şeref duyduğumu ifade etmek istiyorum.” dedi. 
        
        Bakan Kaya, konuşmasına şöyle devam etti: “Vatanı, milleti ve kutsal değerleri uğruna canını feda eden tüm kahraman şehitlerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum ve hâlâ tedavisi devam eden gazilerimize Rabbim’den acil şifalar diliyorum. Rabbim tüm gazilerimize hayırlı, sağlıklı, vatana millete hizmet edecekleri uzun ömürler versin. Siz değerli şehit yakınlarımıza, gazilerimize hem şahsım hem milletimiz adına şükranlarımı bir kez daha sunmak istiyorum.” 
Bizim bu toprakları şehitlerimizin ve gazilerimizin üstün fedakârlıklarıyla ve cesaretleriyle vatan kıldığımızı ifade eden Bakan Kaya, “Bu vatanın kahraman evlatları Malazgirt’te, Çanakkale’de, Dumlupınar’da ve en son 15 Temmuz’da ve hâlâ kuvvetli bir şekilde devam eden terörle mücadelemizde yurdun her tarafında tarihe isimlerini altın harflerle işlediler. Büyük destanlar yazdı şehitlerimiz. Allahü Teâla şehitler için ‘Allah yolunda öldürülenler için ölü demeyiniz. Zira onlar diridirler fakat siz bunu bilemezsiniz’ diye buyuruyor. Evet bize vatanımızı, bayrağımızı, istiklalimizi ve hürriyetimizi emanet eden her alanda bizi gözeten tüm şehitlerimize milletçe ödenmesi zor olan çokça şükran borçluyuz. Şehitlerimizi, dünya durdukça döndükçe bu milletin gönlünde en müstesna en seçkin yerinde gönlümüzde kalbimizde onlar yaşamaya devam edecekler. Bir Ömer Halis Demir’i unutmak mümkün mü? Elbette mümkün değil. Şehit yakını ve gaziler olarak sizin gösterdiğiniz vakur duruş milletimiz için bir gururu vesilesi ve iftihar vesilesi. Ben bugün şahsım ve siz değerli şehit yakınları ve gazilerimiz için bu anlamlı törende sizlerle bir arada olmaktan gerçekten büyük memnuniyet duyuyorum. Cumhurbaşkanlığımız Valiliklere bir yazı yazmış. Şehit yakınlarına ve gazilerimize madalyaları Valiliklerimiz versin diye bir yazı göndermiş. Ama ben her acı gününüzde tatlı gününüzde yanınızda olmaya gayret eden bir Aile Bakanı olarak, yanınızda olmaya gayret eden bir kardeşiniz olarak aranızda olmak istedim. Bu anlamlı günde bu madalyalar verilirken ben de sizlerle bu güzel duyguyu paylaşmak istedim.  Bugün bunun için buradayım.” dedi.
 
        “Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla 74 ilde ve 4 ayrı yabancı ülkede yaşayan vatandaşlarımıza tam 3115 Devlet Övünç Madalyasını şehit yakınlarımıza ve gazilerimize tevcih ediyoruz.” diyen Bakan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun 2226'sı gazilerimiz için 889’u da şehit yakınlarımıza vereceğimiz madalyalar.  Devlet ve Milletimiz tarafından böylesine onurlu bir şekilde taltif edilmek gerçekten çok büyük bir bahtiyarlık. Bu madalyalar nesilden nesile göğsünüzde onurla gururla çok anlamlı bir biçimde taşıyacağınız bir nişane. Rabbim inşallah buna layık olmayı da nasip etsin. Ne mutlu sizlere ki bu madalyalara layık görüldünüz. Bir kez daha hem şahsım hem de milletimiz adına size şükranlarımı sunmak istiyorum. Çok değerli kardeşlerim kahraman milletimiz terörle mücadele de azmi ile ve Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 15 Temmuz’daki duruşu ile özgürlüğüne aşık bir millet olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Sizler milletimizin onuru için sokaklara meydanlara çıkarken maalesef birileri gizlice hava limanını terk ediyor. Belediye Başkanı’nın evinde kahvesini yudumlayarak hain darbe girişimini televizyondan ayağında terlikleriyle seyrediyor. Darbe olursa tankların üzerine ilk ben çıkacağım diyen zat arkasına bile bakmadan kaçan bir kişi olarak karşımızda. Yine maalesef birkaç gün önce 15 Temmuz gecesi canlarını hiçe sayarak milli iradeye sahip çıkan ve bizim onurumuzu kurtaran gerçekten bu milletin kahramanlarına bu defada militan diyor. Bizim tarihimizde kahramanlara militan demek yok. Asıl militan millete rağmen FETÖ'cü hainlerle, darbeci teröristlerle yan yana duranlardır. Asıl militan şehit cenazelerine katılmak yerine terörist cenazelerine katılanlardır. Evet, o gece sokağa çıkarak milletinin istiklali için istiklaline sahip çıkan siz değerli şehit yakınlarımız, gazilerimiz her bir kardeşim siz ancak kahramansınız ve tarihe de isimleriniz altın harflerle yazıldı. Hem milletimizin kalbinde yerinizi aldınız. Hem de tarihin sayfalarında isminiz altın harflerle kahramanlar olarak yazıldı. Tıpkı Çanakkale’de, tıpkı milli mücadelede olduğu gibi bizler şehâdete sevdalı kahraman bir milletin evlatlarıyız. Doğu’da, Güneydoğu’da, 15 Temmuz’da can verdik, bedel ödedik fakat tek karış vatan toprağını hainlere, bölücü teröristlere asla ve asla teslim etmedik. Kıymetli kardeşlerim biz gerçekten çok farklı bir milletiz. Bizim 34 ülkede, 78 farklı yerde şehitliğimiz var. ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.’ Biz bu düsturu şiar edinmiş bir milletiz. Kendisini ülkesine milletine adayan tüm şehitlerimiz. Gabar'da, Tendürek'te teröristlerin inlerini başlarına yıkan kahraman güvenlik güçlerimiz. Tanklara silahlara karşı direnen çok kıymetli kardeşlerim. Sizler Devlet Övünç Madalyası almayı gerçekten hak ettiniz.” 
 
        Sözlerini “Tanklara, silahlara karşı direnen çok kıymetli kardeşlerim sizler Devlet Övünç Madalyası almayı gerçekten hak ettiniz.” seklinde sürdüren Bakan Kaya, “Sizler, kendini milletine adayan kahramanlarımızla birlikte bu topraklarda dünya döndükçe şerefle anılacaksınız ve size ancak ve ancak kahraman denilebilir. Bunun bir kez daha altını çizmek istiyorum. Şehit yakını ve gazilerimiz için bugüne kadar Devlet olarak ne yapmamız gerekiyorsa biz de Bakanlık olarak üzerimize düşeni yerine getirdik. Bundan sonra da yerine getirmeye devam edeceğiz. Şehitlerimizin bize emaneti olan bu topraklarda barışın, istikrarın ve güvenin adresi olmayı, vatanın bölünmez bütünlüğünü korumayı Allah’ın izniyle hep birlikte sürdüreceğiz. Bizler milletimizin selameti için, hak ve adaleti için mücadele ediyoruz. Bugün sahip olduğumuz bu cennet vatan bizim kahraman ecdadımızın her karış toprağını ilim ve irfanla adeta ilmek ilmek dokuyarak bizlere emanet ettiği topraklardır. Biz şehitlerimiz büyük, güçlü, özgür Türkiye için, evet bölgesinde ve dünyada güçlü Türkiye için itibarı olan bir Türkiye için can verdiler. Aziz şehitlerimize ve bu yolda büyük fedakârlık göstermiş olan gazilerimize ve siz kıymetli yakınlarına bir kez daha şahsım ve milletimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Devlet övünç madalyasının sizlere hayırlı olmasını diliyorum. Bu gururu, bu onuru sizlerle birlikte bu akşam burada paylaşmaktan da çok büyük mutluluk duyduğumu bir kez daha ifade ediyorum.” dedi. 
 
        Konuşmasına törene katılan konukları selamlayarak başlayan Ankara Valisi Ercan Topaca, konuşmasında şunları kaydetti: “Şehitlerimizi rahmetle, minnetle, şükranla anarak konuşmama başlamak istiyorum. Bugün Cumhurbaşkanımız tarafından şehit yakınlarımıza ve gazilerimize tevcih edilen Devlet Övünç Madalyası ve Beratlarının sizlere takdimi için buradayız. Teşriflerinizden dolayı sizlere de şükranlarımı sunuyorum.”  
 
        15 Temmuz’da millet olarak, devlet olarak çok büyük bir ihanetle karşı karşıya kaldığımızı ifade eden Vali Ercan Topaca, “Yıllarca içimizde, bizimle birlikte yaşayan, devletimizden maaş alan, devletin kurumlarında çalışan, sanki bu devlete hizmet ediyormuş gibi görünen ama gerçekte böyle bir niyetlerinin olmadığı 15 Temmuz’da ayan beyan ortaya çıkan bir ihanetle karşı karşıya kaldık. Akşam saatlerinde ülkemizin, özellikle İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bir hareketliliği yaşadık. Özellikle bu bölgede gerek Etimesgut’ta gerek Sincan’da gerek Ankara’nın diğer bölgelerinde bu acıyı çok daha fazla yaşadık. Yapılanlar bizleri zaman zaman endişeye sevk etti ama Allah’a şükür bu ihaneti, sizlerin cesareti, sizlerin imanı, sizlerin vatan sevgisi, bayrak sevgisi, devlet sevgisi, millet sevgisi bir gecede yok etti. Ben bu kahramanlıktan dolayı bütün gazilerimize, şehit yakınlarımıza, bu mücadelede emeği olan milletimizin her bir ferdine bir kez daha şükranlarımı sunuyor, onların önünde saygıyla eğiliyorum.” dedi.
 
        “İnşallah bundan sonra bu tür ihanetlerle karşılaşmayız.” diyen Vali Topaca konuşmasına şöyle devam etti: “Ama şunu da biliyoruz ki bu topraklar, bu ülke, bu milletin bütünlüğü, bu devletin varlığı her dönemde birilerini rahatsız etmiştir. Bugün de birilerini rahatsız ediyor, gelecekte de rahatsız edecektir. Onun için bu tür ihanetlerle karşılaşmamız her zaman ihtimal dâhilindedir. Dolayısıyla buna hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bugün törenini yaptığımız, sizlere tevcih edilecek olan Devlet Övünç Madalyaları ve Beratları bu hazırlığın aslında çok önemli bir göstergesidir. Devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız bu madalyaları sizlere vermekle aslında ‘Geçmişi unutmayalım, geleceğe de hazırlık yapalım; gelecek nesillere de bu imanı, bu inancı, bu vatan sevgisini mutlaka aktaralım’ amacını güdüyor. Dolayısıyla biz birlik olduğumuz sürece; bu ülkede devletini, vatanını savunmak için gerektiğinde ölmeyi, şehit olmayı göze alabilen evlatlar olduğu sürece Allah’ın izniyle hiçbir hile, hiçbir tuzak bu ülkede bizlere ve devletimize zarar veremeyecektir. İnşallah bu amaç uğruna hep birlikte, birlik içerisinde, kardeşlik, dayanışma içerisinde çalışmaya devam edeceğiz.”
 
        Konuşmasını “Benim bütün şehit ve gazi yakınlarımızdan, gazilerimizden, vatandaşlarımızdan istirhamım, devletimize sahip çıkma konusunda çocuklarını en güzel şekilde yetiştirmeleri, olabilecek tahriklere karşı da ki hassas bir dönemden geçiyoruz, her türlü tahrik, provokasyon olabilir.” şeklinde sürdüren Vali Topaca, “İşte güneyimizde Suriye’de, Irak’ta veya başka bizimle ilgili coğrafyalarda huzursuzluklar olabiliyor. Buralarla ilgili bizim elimizi zayıflatmak için de aramıza nifak sokmak isteyenler olabilir. Bunlara karşı ayakta kalmanın tek yolu var; 15 Temmuz ruhudur, Çanakkale ruhudur, Millî Mücadele ruhudur. Bunu birlikte hepimiz içimize, kalbimize, zihnimize, hayatımıza sindirebilirsek, çocuklarımıza bunu öğretirsek inşallah bunları aşacağız.
 
        Ben bu duygu ve düşüncelerle bugün madalya tevcih edilen şehit yakınlarımıza ve gazilerimize bir kez daha tebriklerimi sunuyorum, şükranlarımı sunuyorum, saygılarımı sunuyorum; gazilerimize hayırlı, sağlıklı, uzun ömürler diliyorum. Şehitlerimize de Allah’tan rahmet diliyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyor; madalyaların sizler için, aileleriniz için, gazilerimiz için hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.
 
Konuşmaların ardından Bakan Fatma Betül Sayan Kaya ve Vali Ercan Topaca tarafından şehit yakınlarına ve gazilerimize Devlet Övünç Madalyası ve Beratı tevcih edildi.