Cumhuriyet'in kuruluşunun 94. yıl dönümünde, Kaymakamımız Fuat GÜREL Çanakkale Şehitleri Ortaokulunda gerçekletirilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Törenine katıldı.
 
        Törene Kaymakam Adayı Yunus Emre Şahin, Etimesgut Belediye Başkan Yardımcısı Resul UÇAR, İlçe Jandarma Komutanı Emin Can AYTAÇ, İlçe Emniyet Müdürü Nail AKÇA, Şube Müdürleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
 
        Programa saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlandı.
 
        Kaymakamımız Fuat GÜREL konuşmasında; "Türk Milleti'nin tarihinde çok önemli bir sayfa açan ve milletimize eşsiz bir armağan olan Cumhuriyet'in ilanının tüm yurtta olduğu gibi Etimesgut'ta da kutlamanın coşkusunu ve mutluluğunu yaşadığını" belirtti. "Kurtuluş Savaşı günlerinde 'Bağımsızlık benim karakterimdir.' diyerek Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsunda yaktığı bağımsızlık ve hürriyet meşalesi, Anadolu'nun her tarafını sarmış ve "Ya İstiklal Ya Ölüm!" direktifi doğrultusunda, yediden yetmişe topyekün bir milletin katılımı ile Milli Mücadelemiz başlamıştır." dedi.
 
        Konuşmasında gençlere seslenen Kaymakamımız, Cumhuriyet'in Türk Milleti'nin tarih sahnesinde yeniden dirilişin adı olduğu, demokrasi ile taçlanan Cumhuriyet'in mana ve gücünü, milletin ortak iradesiyle ve büyük bir imanla gerçekleştirdiği kurtuluş mücadelesini eseri olmasından aldığını vurguladı.
 
        Kaymakamımız "Azimle, yorulmadan, bıkmadan milletimizi, muassır medeniyet seviyesine çıkarmak için sürekli çalışmamız gerekiyor. Barışın hakim kılınmaya çalışıldığı bir dünyada, yaradanın rahmet olsun diye oluşturduğu farklılıkları ayrışma sebebi olrak ileri sürüp bizi güçsüz düşürmek, medeniyet yarışında bizi geri bırakmak istemektedirler. Bu aziz milletin siz kahraman evlatlerı buna izin vermeyeceksiniz." dedi.
 
        Konuşmaların ardından Çanakkale Şehitleri Ortaokulu Müzik Öğretmeni Neslihan DURMAZ'ın kanun dinletisi, okul öğrencilerinin şiirleri ve Cumhuriyet Oratoryosu ile bayrak gösterisi izleyenlerin beğenisini kazandı.
 
        Program, ödül töreni ve öğrenciler tarafından hazırlanan resim sergisinin gezilmesi ile sona erdi.